Kādēļ pēc zobu tīrīšanas nevajadzētu skalot muti?

diana polekhina iYQgnaWD8uw unsplash scaled
13.09.2023

Zobu tīrīšana ir neatņemama mūsu ikdienas sastāvdaļa. Lieta ar ko mēs sākam un beidzam katru dienu, bet vai mēs zobus tīrām pareizi? Par to tiek runāts daudz, zobārsti mums to regulāri atgādina, taču vai mēs to esam sadzirdējuši un ievērojam ikdienā? Tieši tādēļ ir tapis šis raksts, lai Tu uzzinātu kas ir jāievēro tīrot zobus un kā to darīt pareizi. Šodien mēs apskatīsim to, kāpēc mute pēc zobu tīrīšanas nav jāskalo.

Fluorīds – zobu veselības sargs

Fluorīds ir viena no svarīgākajām zobu pastas sastāvdaļām. Tas palīdz stiprināt zobu emalju un novērst zobu bojājumus. Ja Tu skalo muti ar ūdeni tūlīt pēc zobu tīrīšanas, Tu noskalo no zobiem arī šo svarīgo sastāvdaļu. Atstājot zobu pastu mutē, fluorīdam būs iespēja turpināt iedarboties un ilgtermiņā tas samazinās zobu bojāšanos. Sākumā varētu būt grūti mainīt šo ieradumu muti izskalot, taču noteikti ir vērts pamēģināt.

Kas jāievēro tīrot zobus?

Lai nodrošinātu optimālu zobu aizsardzību un veselību, eksperti iesaka:

  • Neizmantot mutes skalošanas līdzekli uzreiz pēc zobu tīrīšanas. Jā, pat mutes skalošanas līdzekļi, kas satur fluorīdu nav tik efektīvi kā zobu pasta, tādēļ tos ir labi un derīgi izmantot starp zobu tīrīšanas reizēm, bet ne uzreiz pēc to tīrīšanas ar zobu pastu.
  • Lietot zobu diegu PIRMS zobu tīrīšanas ar zobu birsti un pastu. Vai Tu lieto zobu diegu pirms vai pēc zobu tīrīšanas? Ja to dari pēc zobu tīrīšanas, tad iesakām mainīt arī šo ieradumu. Izmantojot zobu diegu, Tu noņem zobu aplikumu un ēdiena daļiņas, kas ieķērušās zobos, ko ir grūti aizsniegt ar zobu birsti, tāpēc pēc zobu diegu lietošanas ir svarīgi muti izskalot. Mutes skalošana pēc zobu diega lietošanas nodrošina to, ka viss, kas iztīrīts no zobu starpām, tiek izskalots. Ja lietosi zobu diegu pēc zobu tīrīšanas, Tev būs jānoskalo arī uz zobiem palikusī zobu pasta. Centies atcerēties tīrīšanu ar zobu diegu veikt pirms zobu tīrīšanas ar zobu pastu, lai koncentrētais fluorīds netiktu izskalots.
  • Lietot zobu pastu ar fluorīdu. Izvēlēties zobu pastu, kurā ir fluorīds, lai nodrošinātu labāku aizsardzību zobiem.
  • Netīrīt zobus biežāk kā 2 reizes dienā. Nav vajadzības tīrīt zobus biežāk kā 2 reizes dienā ar mīkstu zobu birsti. Tīrot zobus pārāk bieži var noberzt zobu emalju.
  • Tīrīt zobus vismaz 2 minūtes. Pārliecinies, ka kārtīgi notīri visus zobus no visām pusēm, īpašu uzmanību pievēršot zobiem mutes aizmugurē.

Tātad, lai gan mums no mazotnes ir iemācīts skalot muti pēc zobu tīrīšanas, zinātniskie pierādījumi pierāda, ka labāk to nedarīt. Atstājot zobu pastu mutē, Tu ļauj fluorīdam darīt savu darbu – pasargāt zobus no bojājumiem un stiprināt tos.

Mēs iesakām pievērst uzmanību saviem zobu tīrīšanas paradumiem un izmēģināt šo pieeju, lai redzētu, kā tas ietekmē Tavu mutes veselību.

Tavamsmaidam.lv komanda